Ruszaj w podróż w czasie

REKRUTUJ

Studia pierwszego stopnia

W ramach studiów historycznych pierwszego stopnia oferujemy kurs historii powszechnej i Polski od  starożytności po XX wiek oraz wprowadzenie do poszczególnych specjalności historycznych.

Oferta wzbogacona jest o zajęcia z historii regionalnej, zajęcia rozwijające warsztat naukowy historyka z uwzględnieniem najnowszych metod badawczych (m.in. analiza przestrzenna, analiza baz danych).

Od drugiego roku studenci realizują dwa spośród trzech proponowanych modułów:

Źródłoznawczy
  • Poznasz rodzaje i gatunki źródeł historycznych; nauczysz się odczytywać rękopisy średniowieczne i nowożytne oraz je edytować.

• Poznasz tradycyjne oraz komputerowe metody analizy źródeł, w tym źródeł masowych przygotowując się tym samym do pracy naukowej.

• Wykorzystasz wiedzę teoretyczną w praktyce dzięki zajęciom w archiwach oraz bibliotekach.

Sprawdź, jak wyglądają zajęcia w instytucjach, z którymi współpracujemy.

Dziedzictwo kulturowe

W ramach modułu zdobędziesz wiedzę z zakresu:

• Historii architektury

• Podstaw prawnych ochrony zabytków

• Podstaw dokumentacji obiektów zabytkowych

• Na zajęciach praktycznych nauczysz się inwentaryzowania obiektów zabytkowych

• Dowiesz się co to jest turystyka historyczna i w jaki sposób promować dziedzictwo kulturowe w mediach społecznościowych.

Historia wojskowości

Moduł, w ramach którego realizowane są zagadnienia takie jak:

• Źródłoznawstwo historyczno-wojskowe,

• Geografia i kartografia wojskowa,

• Historiografia wojskowa

• Historia techniki wojskowej, przybliżający studentowi podstawy wiedzy z dziedziny historii wojskowej i przygotowujący studenta do samodzielnego posługiwania się różnorodnymi źródłami historyczno-wojskowymi

• Ramach modułu przewidziano zajęcia terenowe.

.

Studia drugiego stopnia

Studia drugiego stopnia pogłębiają wiedzę i umiejętności zdobyte w ramach licencjatu z historii w zakresie poszczególnych wybranych epok. Oferujemy również bogaty wachlarz przedmiotów monograficznych do wyboru (m.in. historia pieniądze, historia kobiet, historia sportu, historia dyplomacji itp.). Studenci, w zależności od wybranej specjalności (naukowa, nauczycielska) realizują dwa lub jeden moduły specjalizacyjne.

• Historia wojskowa

• Dziedzictwo kulturowe

• Kultura i społeczeństwo

• Historia kobiet

Na drugim stopniu studiów istnieje również możliwość zdobycia uprawnień zawodu nauczyciela wszystkich typów szkół. Warunkiem przystąpienia do realizacji specjalności nauczycielskiej jest ukończenie studiów pierwszego stopnia na kierunku Historia.

.

Studia trzeciego stopnia

Oferujemy także trzeci stopień studiów realizowany w ramach Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych UwB.

cropped-sh-logo.png

Perspektywy

Najlepsi studenci na drugim i trzecim stopniu studiów mogą liczyć na zatrudnienie w licznych projektach grantowych Narodowego Centrum Nauki czy Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, realizowanych przez naszych pracowników.

Zobacz jakie badania prowadzimy:

Co po studiach?

Studia historyczne uczą zarówno szerokiego spojrzenia na przeszły i współczesny świat, jak i krytycznej oceny dostrzeganych zjawisk. Nasi absolwenci przygotowani są przede wszystkim do pracy w charakterze historyka w rozmaitych instytucjach kulturalno-oświatowych takich jak muzea, archiwa, galerie, biblioteki i szkoły. Dzięki kreatywności i dużej wiedzy o świecie wielu naszych absolwentów podjęło pracę w mediach, organizacjach turystycznych, czy instytucjach samorządowych.

Poznaj naszych absolwentów

Rozwijane w trakcie studiów tzw. umiejętności miękkie znacznie zwiększają szanse na zdobycie pracy w miejscach niekoniecznie związanych z historią, ale ceniących w swych pracownikach kreatywność, asertywność, umiejętność pracy w zespole i samodyscyplinę, tj. banki, agencje reklamowe, służby mundurowe, agencje nieruchomości itd.

Z wieloma instytucjami możesz się zapoznać przychodząc na nasz Dzień Otwarty 05.04.2023

Studiowanie historii to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale również nabywanie umiejętności pożądanych na szybko zmieniającym się rynku pracy.

Zajęcia prowadzi kompetentna kadra z bogatym doświadczeniem naukowym i zawodowym.

Wśród wykładowców spotkacie:

• Byłego dyrektor IPN i wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Historycznego,
  • Dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku,
  • Pracowników Muzeum Wojska w Białymstoku i innych muzeów w Białymstoku i regionie,
  • Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Warunkiem ukończenia wszystkich rodzajów studiów jest uzyskanie zaliczeń i zdanie egzaminów przewidzianych programem studiów oraz przygotowanie i obrona pracy dyplomowej.