Stosunki międzynarodowe w Europie Wschodniej

Przedmiotem badań jest historia stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej w XX i XXI wieku, uwarunkowania społeczne, gospodarcze i ustrojowe polityki zagranicznej państw obszaru postradzieckiego. Badania z zakresu historii stosunków międzynarodowych w Europie Wschodniej były prowadzone w Instytucie Historii i Nauk Politycznych od 2007 r. wraz z powołaniem kierunku stosunki międzynarodowe. Intensyfikacji badań sprzyjało także powołanie w 2014 r. kolejnego kierunku kształcenia – studia wschodnie. Badania były realizowane początkowo głównie w Katedrze Stosunków Międzynarodowych, później po licznych przekształceniach organizacyjnych w Katedrze Polityki Międzynarodowej, Zakładzie Stosunków Politycznych, Zakładzie Bezpieczeństwa Międzynarodowego, Zakładzie Historii po 1945 r. Od 2020 r. na nowo powołanym Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych badania z zakresu historii stosunków międzynarodowych, historii dyplomacji w Europie Wschodniej prowadzone są w Katedrze Stosunków Międzynarodowych i Historii Współczesnej oraz Katedrze Studiów Wschodnich. W latach 2010-2012 w Katedrze Polityki Międzynarodowej realizowany był projekt badawczy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Polityka zagraniczna Litwy, Białorusi i Ukrainy. Pracownicy zaangażowani w realizację tego obszaru badań stale współpracują z ośrodkami naukowymi Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy i Rosji.

Ludzie

Pracownicy uczestniczący w badaniach obszaru:

• Eugeniusz Mironowicz
  • Krzysztof Buchowski
  • Oleg Łatyszonek
  • Oksana Woytyuk
  • Beata Gaworko-Składanek
  • Wojciech Walczak
  • Wojciech Śleszyński
  • Artur Pasko
  • Joanna Sadowska
Zajęcia z historii stosunków międzynarodowych, z protokołu dyplomatycznego, historii dyplomacji są prowadzone w szczególności na kierunku stosunki międzynarodowe, m. in. obszaru postradzieckiego i Europy Wschodniej.

Eugeniusz Mironowicz, Polityka zagraniczna Białorusi 1990-2010, Białystok 2011

Eugeniusz Mironowicz, Polityka zagraniczna Ukrainy 1990-2010, Białystok 2012

Eugeniusz Mironowicz, Azja Centralna – rola regionu w geopolityce rosyjskiej,  „Studia Politologiczne”, 2019, nr
Wojciech Walczak , Legazione e Ambasciata di Polonia presso il Regno d’Italia negli anni 1919–1940 , Roma 2019.

Krzysztof Buchowski, Polityka zagraniczna Litwy 1990-2012. Główne kierunki i uwarunkowania , Białystok 2013.

Krzysztof Buchowski, „Karta litewska” w polskiej polityce wschodniej – zderzenie resentymentów i nacjonalizmów , w: Polityka wschodnia Polski – miedzy fatalizmem geopolitycznym a klątwą niemocy , Pułtusk-Warszawa 2019.

Oksana Voytyuk, Rosyjsko-amerykańska rywalizacja o europejski rynek gazu  [w:] Bezpieczeństwo międzynarodowe w aspekcie niemilitarnych instrumentów oddziaływania Federacji Rosyjskiej, Wydawnictwo Difin, 2019.

Oksana Voytyuk, Energy blockade of Donbass and its consequences for Ukraine , „Polityka Energetyczna – Energy Policy Journal”, 4/2019, T. 22

Beata Goworko-Składanek, Media i polityka w Rosji. Stan badań nad zaufaniem Rosjan do mediów , w: Polityka i politycy w prasie XX i XXI wieku , Białystok 2016

Beata Goworko-Składanek, Stosunek Rosjan do Dumy Państwowej na podstawie wszechrosyjskich sondaży Centrum Lewady i WCIOM przeprowadzonych w latach 2001–2017 , „Przegląd Europejski”, 2019

Wojciech Śleszyński, Together Yet Apart. Polish-Belarusian Relations 1990-2010 , Białystok-Kraków 2012

Wojciech Śleszyński, Historia w służbie polityki. Zmiany polityczne a konstruowanie przekazu historycznego na ziemiach białoruskich w XX i XXI wieku, Białystok 2018

Artur Pasko, ZSRR i kraje Europy Środkowo-Wschodniej “w walce” o wpływy w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim w okresie prezydentury Johannesa Sigfrida Edströma, „ Dzieje Najnowsze”, 2020, nr 1.

Artur Pasko, Kulisy przyjęcia ZSRR do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego , „Dzieje Najnowsze”, 2018 nr 1.

Joanna Sadowska, Rozkład systemu komunistycznego a nieformalne relacje obywateli Polski i ZSRR. Zarys problematyki  [w:] Dezintegracja i upadek ZSRR w perspektywie ćwierćwiecza , Poznań 2019.